Asma Tavan Sistemleri2018-10-25T11:16:00+00:00

alçı levha  Asma Tavan, tavan yüküne uygun askı sistemi, birbirine klipsler yardımı ile sabitlenmiş ana ve tali taşıyıcı Tavan C Profiller ve tek kat Alçı levha kullanılarak oluşturulan, üzerinde talep edilen ses yalıtımı ve yangın dayanımı kriterlerine göre yoğunluğu belirlenmiş uygun kalınlıkta mineral yün yalıtım levhası bulunan tavan sistemidir. Nemli ortamlarda neme dayanımlı  WR ,yangına dayanım gerektiren ortamlarda yangına dayanımlı FR levhalar tercih edilir.

  • taşıyıcılı modüler asma tavan taşyünü plakalar ve plakalar uygun T-15 T-24 taşıyıcı profiller ile oluşturulan tavan sistemidir, Farklı kenar yapılarına ve bağıl nem dayanım oranlarına sahip plakalar tercih edilebilir. GenellikleAkustik değerler talep edilen alanlarIslak hacimlerElektrik ve sıhhi tesisatların gizlenmesi gereken ortamlardaTercih edilir.

İç mekandaki mükemmelliğin sırrı, küçük detayların ustaca çözümünde saklıdır. Bu detaylara gösterilen özenle birlikte şekil, renk ve fonksiyon arasında kurulan uyum sonucunda mekan içinde eşsiz bir görsel şölen yaratmak mümkündür.
Alçı, doğadaki en iyi hammadde olmasının dışında, sağladığı esneklik, akustik performans, yüksek dayanım, doğa dostu olma özellikleri ile pek çok tasarımcının fikir ve tasarımlarını zenginleştirmiştir… …ve bugüne kadar, dünyadaki pek çok modern binanın doğal bir parçası olmuştur. Aslında alçının kullanılması 5000 yıl kadar geçmişe, alçının özel niteliklerinin ilk keşfedildiği ve harç olarak piramitlerde kullanıldığı eski Mısır’ a dayanmaktadır. 1775′ te Lavoisier’ nin alçının formülünü bulması, böylelikle endüstriyel alçı üretimine geçilebilmesi ve 1888′ de Sackett’ in alçı plaka üreten makinayı bulması ile bu muhteşem malzeme, yapı sektörü içinde kendine daha geniş kullanım alanları bulmuştur. Yıllar boyunca alçı, özelliğinden hiçbirşey kaybetmemiş, aksine yeni keşfedilen üstün özellikleriyle birlikte endüstriyel olarak işlenerek, mimarideki kullanımını artırarak sürdürmüştür.

Standard clip-in sistem,alüminyum yada galvaniz plakaları ters V kesitli yük taşıma kapasiteli taşıyıcı profiline alttan monte edilmesi ile oluşturulur. Düz ve akustik özelliğe sahip delikli (pherpore) çeşitleri vardır.

T-15 T-24 T-24 kanallı Ultraline kanallı Taşıyıcı sistemlere alüminyum ya da galvanize plakaların üstten serbest bırakılması ile oluşturulur.Taşıyıcılar panellerin arasında kalır ve bu şekilde yarı gizli ve gölgeli bir görünüm elde edilir.Tüm paneller birbirinden bağımsız olarak hiçbir aparata gereksinim duymadan,el ile sökülebilir,böylece mevcut tesisata kolay ve hızlı erişim sağlanır.İstenen teknik özelliklere göre levha seçimi yapılabilir.

T-15  T-24 –T15 kanallı T-24 kanallı, taşıyıcı sistemlere  alüminyum ya da galvaniz plakaların üsten serbest oturtulması ile oluşturulur.Bu sistemde taşıyıcılar görünür,tüm paneller birbirinden bağımsız olarak hiçbir aparata gereksinimi duymadan el ile  sökülebilir.Böylece mevcut tesisata kolay hızlı erişim imkanı sağlar.istenen teknik özelliklere göre levha seçimi yapılabilir.

Akustik düzenleme gereken ortamlarda ,estetik kaygı ile haraket ederken tercih edilen asma tavan seçeneğidir.geniş ürün ve yüzey skalası ve çeşitli akustik değerlere sahip olması itibarı ile prestijli ortamlar yaratılmasında tasarımcılara yaratım sürecinde yardımcı olur. Modüler,hook-on
linear gibi çeşitli seçenekler sunar.

Tacer – Deckon

Genişletilmiş metal mesh asma tavanlar,
açık yüzeyi ve transparan görüntüsü sayesinde ışıklandırma ve hava
sirkülasyonu açısından alana değer katan bir tavan elemanı olmaktadır.
Yarı geçirgen bir yüzey ile asma tavan boşluğunda bulunan elektrik, mekanik tesisat elemanlarına bir örtü vazifesi görmektedir. Metalin istenildiği gibi eğilip bükülebilen yapısı ile tasarımcılara sınırsız olanaklar sunmaktadır. Sadece asma tavan elemanı olarak değil, cephe tasarımlarının da önemli bir unsuru olmaktadır. Farklı mesh ölçüleri ile birbirinden farklı görüntü elde edilebilmektedir. Mimari meshler, gelecekte bina içi ve dışı tasarımlarda önde gelen tercihlerden biri olacaktır.

Baffle asma tavan, farklı ölçülerde dikey olarak asılan metal panellerdir. Doğrusal dikey tasarım, tavan arasındaki havanınsirkülasyonunu sağlarken, farklı ebat ve panel mesafeleri sayesinde tavanda bulunan elektrik ve mekanik tesisatlarını gizleme imkanı verir. Büyük alan uygulamalarında tek yönlü ve yüzer şekilde monte edilen paneller, kullanıldıkları alanlarda mekan algısını genişletmektedir.
Kullanıldığı yerin hacmini daraltmadan tavan yüksekliğini düşürmek için sık tercih edilen metal asma tavan malzemelerdir. Değişik ebatlarda,renkte ve yüzey desenleri ile üretilebilmektedir.

Mimari taleplere estetik ve işlevsel çözümler sunan, dekoratif görünüm ve ses yutma performansını tek bir formda birleştiren bir üründür. Kare, dairesel ve dağınık dairesel delikli olmak üzere farklı yüzey seçenekleri bulunmaktadır. ses yankılanmasının azaltılmak istendigi yerlerde ,asma tavan yapımında kullanılır.

knauf dalsan